Ski touring
Ski touring/nordic ski touring/backcountry skiing/ski mountaineering - mida need endast kujutavad?
Sellist sõna nagu “skituur” tegelikult eesti keeles ei esine. Selle oleme kõnepruuki võtnud otse inglise keelsest sõnast “ski touring”. Omavahel räägime vahel ka mäesuusamatkast:) . Prantslastel on ilus sõna Ski de Randonnee. Lisaks skitouringule leiab inglise keelest veel mitmeid sõnapaare nagu backcountry skiing, nordic ski touring, alpine touring, telemark skiing, skimountaineering. Kõik need tähendavad ühel või teisel moel suusatamist mitte suusaradadel.
Üldiselt on nii, et backcountry skiing all mõistetakse üleüldiselt mitte radadel sõitmist. Alpine touring või skitouring täpsemalt tähendab seda, et ka mäkke üles liigutakse suuskadel. Kasutades selleks spetsiaalseid suusasidemaid, kus kand saab olla fikseeritud või mitte fikseeritud asendis, ehk kinni või lahti. Suuskade alla kinnitatakse üles liikudes nahad. Kui hakatakse laskuma, siis eemaldatakse suuskadelt nahad ning kinnitatakse suusasaapa kand sideme külge. Telemark skiing tähendab spetsiifilist alla sõidu stiili (nimi tuleb Norra Telemark piirkonna järgi) ja palju enamat.
Ski mountineeringus on rõhk tippu jõudmisel. Sageli vajatakse ka muud ronimisvarustust (kirkad, köied, kassid jms). Nordic Skitouring on matkasuusatamine, mida me Eestis ja Skandinaavias harrastame.
Valdavalt harrastatakse Alpides skituurimist kevadel kui päevad on juba pikemad, ilmad soojemad/selgemad/stabiilsemad ja lumekihid stabiilsemad. Kevadel avatakse alpides ka mägihütid, mis on tuuritajatele mõnusad peatuskohad või ööbimiskohad. Parim aeg on hommik, sest siis on laviinioht väiksem ning lumi kergem - varajane äratus ja peale lõunaks kodus tagasi. Tuuritamise jaoks saab valida lihtsamaid ja raskemaid radu. Alpides on päris palju mõnusaid “pühapäeva skituur/räätsa radu”, mis on võrdlemisi lihtsad ja tehtavad enamustele, kes mäesuusatamisega tegelenud. Kohalike jaoks on see vabaajaveetmise tegevus, mida tehakse ka koos perede ja sõpradega. Nagu mägedes ikka, näeb ka väga kõrges eas inimesi skituuritamas. Oleneb kuidas harrastada (skimo, mis on nüüd ka olümpiala on skituuritamise sportlik vorm), aga üldiselt selline hea viis end tervislikult vormis hoida ja õues olla.
Varustus. Varustuse hulka kuuluvad loomulikult suusad. Tuuringu suusad on kergemad kui tavalised mäesuusad ning võiks olla mõneti laiemad, et värskes lumes lihtsam oleks. Ka sidemed suuskade peal on teistsugused- kannad peavad lahti käima, et saaks üles jalutada. Samas on olemas ka sellist tüüpi tuuringu suusad/sidemed, mis on nagu tavalised mäesuusad, aga tuuringu funktisoon peal (ehk kand käib lahti). Ise sõitsin mitmeid aastaid sellistega, raskem on, aga saab hakkama ja alla sõita ehk on natuke lihtsam. Saapad on ka üldiselt kergemad ja liikuvamad, et saaks mugavalt ülesminemise libisemissammu teha. Lisaks veel suusanahad ja suusakassid (viimased on vajalikud jäiste olude puhul kui suusakant enam ei hoia). Lisaks on vaja laviinivarustust - piipar, sond, labidas. Selle puhul on oluline mitte lihtsalt omamine, vaid ka see, et oskaks neid kasutada. Selleks korraldatakse paljude keskuste juures ka laviinikoolitusi. Liustikule suusatama minnes peaks olema ka köis, mõni jääpuur, vöö jms- kehtib sama, et peab tedma, kuidas kasutada.
Kas ma saan hakkama? Peaksid tundma end väga mugavalt igasugustel gruumitud nõlvadel ja hea oleks alguses mõnes keskuses proovida rajakõrval sõitu (tihti on jäetud sellised nõlvad, mis pole hooldatud, aga kuhu võib põigata), sest tunnetus on ikkagi teine. Lihtsamad tõusud on sellised 600-1000 vertikaalset meetrit, seega selline koormus peaks olema tehtav. Esmakordselt tuuritama minnes on soovitav võtta ka kohalik giid-istruktor!
Skituuringu plussid:
⛷️Säästad raha, sest ei pea ostma mäepileteid.
⛷️Toetad ka kaugemaid mägihütte ja sellega elu mägedes.
⛷️Satud kohtadesse, kuhu paljud teised ei satu. Samas on alati tore kohata teisi tuuritajaid ja nendega jutustada-muljetada.
⛷️Saad kehale hea koormuse ning mõtted selgeks (üles minnes jõuad igasugu maailma asju mõelda või vastupidi ei mõtle mitte millelegi- saad pea tühjaks, sest ümberringi on kaunid vaated).
⛷️Mõnusad mägihütid, mis on keskustest eemal ja kuhu muud moodi ligi ei saagi.
⛷️Laskumine pehmes lumes on nii eriline:)
Skituuringu ohud/miinused:
⛷️Kallis varustus - jah varustus on kallis. Eesti poodidest seda osta ei saa. Kui käia ainult kord aastas on ehk mõtekas varustus rentida. Vähemalt suusad, saabastega on nii ja naa. Rendipunktides on küll head saapad, aga iga saabas ei sobi ja hõõrumised on lihtsad tulema kui on vale kujuga saabas. Kui oled kunagi rentides saanud omale saapad, mis on väga head, siis tasub see mudel kindlasti meelde jätta! Rentipunktidest saad kogu komplekti - suusad, nahad, saapad, kepid (reguleeritavad), kassid, laviinivarusutse, kiivri. Hinnad võivad olla väga erinevad. Suuremates ja kallimate piirkondade rendihinnad on kõrged (u 400 euri nädal), samas väiksematest kohtades saad sama varustuse 120-200 eurot nädal. Seega tasub otsida ja küsida kohalike käest kui võimalik. Lisaks tasub varsutus ette borneerida!
⛷️Suurimaks ohuks talvistes mägedes on laviinid. Seda ohtu ei saa kuidagi kõrvaldada, aga saab olla teadlik ja mitte võtta liigseid riske. Selleks jälgida kohalikku mägede ilmateadet (sisaldab ka laviiniinfot), uurida nõu kohalike giidide käest või minnagi nendega sõitma. Kui ise käia, siis tasub sellesse teemassse süveneda, sest laviinioht on põhimõtteliselt alati olemas kui mäe peal on lumi. Saab jälgida nõlvakallet, lumekihte, nõlva ekspositsiooni ja avatust tuultele ning kõige väärtuslikumad on ikkagi kohalike teadmised ja kogemused.
Muid miinuseid ma ei oska välja tuua, sest kõik muu on minu meelest pluss:) -füüsiline koormus, väljakutsuvam laskumine, uued ja põnevad kohad, teised tuuritajad jms. Võib-olla see, et Eestis elades saab seda väga harva harrastada.
Skituuringule minnes peab sul kindlasti olema lisakindlustus, sest liigud väljaspool radu. Swedbank ohtliku tegevuse lisakaitse on hea või Austra alpiklubi (kuigi see katab ainult päästetööd, siis peab eraldi meditsiinikindlustus ka olema). Üldiselt tasub enne alati lugeda ja uurida, mida konkreetne kindlustus katab jne.
Ühesõnaga neile, kes arvmastavad mägesid, talve ja matkamist on see tuuritamine üks väga mõnus viis seda kõike nautida.