Matkasuusad
Matkasuusad või metsasuusad või räästsuusad või murdmaasuusad?
Matkasuusad, mis need on? Matkasuusad on mõeldud talvel lumel liikumiseks. Jah, just liikumiseks, mitte sportimiseks ehk kiireid rajaaegu ning kõrget pulssi ei tasu matkasuusatades eesmärgiks seada. Matkasuusk võimaldab meil mugavalt teha seda, mida paljud meist kunagi tegid ehk läksime lihtsalt kodu lähedal olevasse metsa või põllule suuskadega uitama. Jah, seda saab teha igasuguse suusaga, aga enamasti ei raatsita kiire, kerge ja võrdlemisi kalli rajasuusaga üle puuokste ukerdada. Varasemalt olidki harrastajasuuskadel mitmed matkasuusa omadused - kalasabamuster, laiem konstruktsioon.
Kuigi matkasuusatades ei tasu kiirust taga ajada, siis on ometi matkasuuskadega liikumine kergeim ja kiireim viis (võrreldes jalgsi või räätsadega) lumel matkamiseks. Sõltub muidugi ka lumeoludest ja suuskadest, sest on ka matkasuuski, millega liikumine nii hõlbus ei pruugi olla. Võib-olla on matkasuusad sinu kujutluses sellised hästi laiad, millel saabast hoiab kinni tross või rihmad ning mille pealt kand alatihti maha libiseb (“Matkahunt”). Nendega on täitsa tore sõita paksus kohevas lumes. Kallakutel seevastu võivad osutuda võrdlemisi tülikateks ja raskesti juhitavateks.
Mille poolest matkasuusk erineb rajasuusast?
Matkasuusal on all kalasabamuster või nahk, mis takistab suusal tagasi libisemast. Kalasabamuster oli kunagi üsna levinud ka harrastajatele mõeldud rajasuuskadel, nüüd näeb selliseid pigem vähem, pigem on müügil skin-suusad (naharibadega). Kalasaba või nahk? Matkasuuskadel oleneb ka, et kus sa sõidad ja mida eelistad, natuke maitse asi. Lõuna-Eesti kuppemaastikul ma eelistan kindlasti kalasaba, sest siis ka allasõit pikem ja lõbusam. Nahk ikkagi pidurdab teataval määral. Üles liikumisel muidugi on nahaga hea eelis. Kui näiteks lapsekäru või matkakelku järgi vedada, siis tasub panna nahad ka alla. Osadel Fisheri matkasuusa mudelitel on nii kalasabamuster kui ka mugavalt kasutatav kiirkinnitusega nahatamise võimalus. Nahka saab muidugi igasugusele suusale alla sättida, ei pea olema selleks spetsiaalset kinnitust.
Matkasuusk on laiem kui tavaline rajasuusk seega stabiilsem, samas piisavalt kitsas, et säiliks juhitavus.
Matkasuusk on tugevama konstruktsiooniga, et saaks julgelt metsas ragistada ning laskumistel end kindlamini tunda.
Kinnitused/sidemed võivad olla matkasuuskadel väga erinevad. Meie kasutame Backcountry NNN sidemeid. Need näevad välja nagu rajasuusa sidemed, aga on laiemad ja tugevama ning robustsema konstruktsiooniga. Veel kasutatakse näiteks klamberkinnitusi ja trosskinnitusi. Klamberkinnituste eelis on see, et sa ei vaja spetsiaalset saabast, samas kipuvad need ka järgi andma ja jala liikuvus (üles-alla) on väiksem. Trosskinnitused ei vaja ka spets saabast, aga kulutavad omajagu maktasaabast. Vahel on probleemiks, et kand ei püsi suusal.
Matkasuusa saabas - Kuna meie matkasuuskadel on BC NNN sidemed, siis nende jaoks on vaja ka suusasaapaid. Sinna ei sobi tavaline suusasaabas. Matkasuusasaabas erineb tavalisest murdmaasaapast ka selle poolest, et on soojem ja enamasti kõrgema sääre osaga ja veekindlam. Meenutades rohkem matkasaabast kui suusasaabast.
Paljudel matkasuusakdel on metallkandid, sarnanedes selle omaduse poolest natuke mäesuuskadele.
Tugeva konstruktsiooni ja metallkamtide tõttu ka raskem kui rajasuusk, samas siiski piisavalt kerge, et on kerge liikuda.
Üldiselt on vist nii, et eks kõik oleneb oludest ja eks hea suusataja (ka hea pealehakkamisega) saab kõige hakkama, aga kogemuse järgi on nii, et sellised enamus oludesse sobivad ja algajale ka meeldivaima kogemuse jätavad backcounry matkasuusad, mis pole liiga laiad, millel on kalasabamuster ning millel on BC sidemed ja saapad.
Matkasuuskade hinnaklass on nii nagu ka rajasuusakdel väga erinev, aga üldiselt jääb 300-500 euro kanti. Lisanduvad sidemed (60-100 ) ja vajadusel saapad (täitsa head saapad saab 120-150 euroga).
Kepid on hea kui on reguleeritavad, sest matkates ei taha üldiselt sellist kõrget õlgadeni ulatuvat suusakeppi. Pigem sellist rinnani ulatuvad ja tugevamat. Lumerõngas võib olla, aga pigem ei soovita väga laia rõngast, mis kipub ette jääma ja katki minema.
Ja meie kogemuse järgi hea matkasuusaga lumel liikudes enamaati ei kehti ütlus, et suusamatkal on raskuseks suusad:)