Miks viia lapsi suusatama?

Miks tasub lapsi suusatama viia?

Ise mäletan, et meil oli lapsena suusatamine täiesti tavaline talve osa. Ma läksin kooli suusatades, käisin poes suusatades ja õues mängides olid meil sageli jalas mingit sorti suusad (ühel hetkel tulid moodi plastikust nn minisuusad- nendega oli hea kiire liikuda ka ilma suusakeppideta). Praegu vist päris nii tavaline pole ja ei peagi olema, aga siiski soovitan lapsed suusatama viia. Selleks on mitu head põhjust:

  1. Oskus kogu elus . Viies oma lapsi suustama teete neile mõnes mõttes kingituse kogu eluks, sest suusatamine on nagu rattasõit, et kui õpid selle väiksena selgeks, siis see oskus ei kao ega unune (ma ei räägi siinkohal mingist võistlustehnilisest sõitmisest, vaid pigem lihtsalt suuskadel püsimisest ja liikumisest). Isegi kui sa pole aastaid suusatanud on sul kuskil olemas need libistamiseks vajalikud lihased ning see salapärane koordinatsioon ja tasakaal, mida ei pruugi olla neil, kes pole kunagi suusatanud.

  2. Värske õhk. Talvel õues viibime on igal juhul väga kasulik. Aitab eemal hoida haigusi ja karastab organismi. Ja mis kõige tähtsam – annab põskedele pune:)

  3. Arendav kogu kehale. Suusatamine arendab hästi keha koordinatsiooni ja tasakaalu, mis aitab neil paremini oma keha tunnetada ja tajuda ning ühtlasi parandab väga hästi rühti. Suuskadel liikumine,  mäest alla sõitmine  kukkumine ja enda püsti ajamine – see kõik on lapse kehale kasulik ja arendav.

  4. Kasvatab hakkamasaamist ja julgust. Igasugune õuetegevus, mis nõuab teatavat pingutust kasvatab iseloomu, pealehakkamist ja julgust uusi asju katsetada. See on mõistagi alati elus väga kasulik ellujäämisoskus. Väike raskuste ületamine käib asja juurde ja ei löö rööpast välja.

  5. Talve armastus. Kui sul on talvel tegevus, mida armastad, siis on talv palju tähendusrikkam ja ei tundu nii pikk ja pime. Lumi on ju muinasjutt!

  6. Koos veedetud aeg. Väärtuslik koos veedetud aeg on just see, mis meelde lastele jääb. Eriti tore on koos oma vanemate või sõpradega koos midagi uut õppida ja kogeda.

  7. Suusatamine on lõbus. Suusatades saab mängida ja see on lõbus, mäest alla sõitmise rõõm veel kõigele lisaks.

Seekord pikalt õpetamisest ei kirjuta, aga üks soovitus siiski on: varuge kannatust ja hoidke ootused madalad:)! Nagu igakord lastega õue minnes, siis  ka suusatades – väike jook ja amps taskus teeb tuju ikka paremaks.

Proovime leida lahendused ka mõnele levinud põhjusele, miks laste suusatama viimine tundub raske..

Ma ei oska õpetada..

Alguses polegi mingit suurt õpetamist vaja. Alustuseks tuleb lihtsalt lapsele suusad alla panna ja lasta tal neid avastada. Las ta kõnnib ja libistab nendega – liigne õpetamine võib mõjuda vastumeelselt. Lapsed õpivad mängides! Eriti hea oleks kui lapsevanem ise ka suusataks, sest eeskuju innustab ja oma vanem on alguses parim eeskuju.

Suusarajad on kaugel…

Suusatamiseks ei pea ilmtingimata olema saaniga ettevalmistatud radasid. Suuskadega saab sõita ka lihtsalt metsa teed mööda, linnas maja ümber või koduhoovis. Vaja on vaid lund! Oma tehtud suusajälg on tihti palju suurema väärtusega kui ettesõidetud rada. 

Varustus on kallis…

Jah, varustus on kallis kui minna seda poodi otsima ja eriti kui sul on vaja varsutust rohkem kui ühele lapsele. Samas üsna palju laste suuski ja saapaid liigub erinevates suusavarustuse taaskasutus gruppides päris mõistliku hinnaga. Tasub uurida ka tuttavatelt võib-olla on kellelgi kuuris seisma jäänud mõned vanad suusad, mida enam ei kasuta. Appi tulevad ka suusalaenutused, lapsed kasvavad kiiresti ja kuangi ju ei tea, kas see tali ikka tuleb ja kaua ta kestab. Esimesed suusad võiksid olla päris suusad (mitte nn tillusuusad). Suusavarustuse valikust kirjutas Eveli kunagi ühe hea kokkuvõtliku postituse. Loe seda ka!

Kokkuvõttes soovitame väga oma lapsed suusatama viia , lihtsalt suusatama , libisema ja mäest alla sõitma. Suusata ja naudi- see võib olla lõbus koos avastamine!

Kel huvi, siis võib ka liituda meie talvise lastelaagri nädalavahetusega!

Näeme suusatades!

Previous
Previous

Mis on suusamatk ja miks tulla suusamatkale?

Next
Next

Suusainstruktori jutud - mäesuusatamine