Suusainstruktori jutud - mäesuusatamine

Kellele siis ei meeldiks suuskadega mäest alla sõita:). See on ju ühtaegu lõbus ja põnev.

Kuidas see algas? Ühel hetkel suusatamise ajaloos (18. saj) hakati Norra sõjaväes treenima kõiksugust suuskadega liikumist, ka alla sõitu ja võimalik, et sealt mäesuusatamine (Downhill skiing, Alpine skiing) mingis mõttes alguse saigi. Areng mäest alla suusatamises hakkas toimuma siis, kui seda hakati harrastama vaba aja harrastusena. Norrakas Sondre Norheim oli selles vallas üks esimesi, ta disainis mäest alla sõitmiseks teistsugused suusad, millega oli lihtsam pöördeid sooritada ning ka teistsugused klambrid. Tema kujundas ka Telemark- tüüpi suusad ja sidemed (Telemark suusatamisest teinekord pikemalt)…. Sellega loomulikult kõik alles algas ning edasi on toimunud nii suuskade disainis kui ka sõidustiilides pikk ja pidev areng erinevates suusapiirkondades (skandinaavias, alpiriikides ja USA-s).

Igatahes tahtsin jagada hoopis seda, et Eestis on nii mõnedki suusamäed, kus saab päris mõnusalt kauneid suusapöördeid ja muid asju harjutada Samuti on nende keskuste juures pädevad suusakooli instruktorid, kes oskavad Sind hästi ette valmistada ka kõrgematele mägedele minekuks.

Mõned mõtted, miks tasub võtta suusainstruktor:

  • Ohutum sõit – üks oluline asi mäel suusatamise juures on see, et oleksid endale ja teistele ohutu. See seisneb selles, et kontrollid seda, mida suuskadega teed ning oskad jälgida ka ümbrust. Ka suusamäel on ohutu liiklemine oluline.

  • Õpid kiiremini – ise õppides võid ka soovitud tulemuseni jõuda, aga ilmselt kulub selleks rohkem aega. Ning võib juthutda, et harjutad mingi halva tehnika endale külge, mida on hiljem raskem lihvida. Vahest piisab mõnest heast nipist ja harjutusest ning sõit muutub palju sujuvamaks.

  • Õige tehnikaga on nauding suurem ja koormus kehale väiksem – õige tehnikaga sõites on sõit sujuvam ja nauditavam. Väiksem on ka vigastuste oht, sest kasutad õigeid lihaseid ja ei koorma keha liigselt.

  • Suusainstruktor jagab ka nõuandeid edasisteks suusatamisteks.

  • Suusatund on ka lõbus – suusatamine on küll tehniline, aga see kõik peab olema ka lõbus:) nii suurtele kui väikestele.

Previous
Previous

Miks viia lapsi suusatama?

Next
Next

Laste suusalaagrid