Itaalia suusalaager - skituur
Väike kokkuvõte meie Itaalia suusalaagrist…
Sel aastal käisime skituuritamas Itaalias Val di Sole orus. Kohas, kus Anu on elanud, seega temale olid tuttavad suusamatkamise rajad, kohalikud inimesed, juustupoed, baarid ja muu elu. See tegi asja väga eriliseks ja koduseks, Anul oli kõikjal mõni sõber, kellega jutustada ja infot küsida või kelle juures kohvitada:)
Kuigi sel aastal oli lund vähe võitu, siis käisime iga päev kuskil matkamas ja enamsti ikkagi suurem osa maast suuskadel. Ja päikest oli palju ja mäed olid ikkagi väga kaunid.
Proovisime ära ka õhtuse tuuringu. Mis tähendas pealampide valgel üles nahatamist, samal ajal sõpradega juttu ajamist ja üleval baaris väike pidu-tants ja õlu ja siis alla tagasi. Täiesti ideaalne õhtune sõpradega ajaveetmine! Enamasti valmistasime oivalisi õhtusööke enda suurepärases majutuses, aga ühel õhtul käisime ka kohalikus turismitalus (kus Anul olid loomulikult tuttavad ees) kohalikku toitu söömas, mis muide ei meenuta üldse seda, millega me Lõuna-Itaalia puhul harjunud oleme. Loomulikult said soovijad minna ka ronimissaali ronima, kus samal ajal toimus karneval ja võis näha ronivaid sauruseid ja muid põnevaid tegelasi.
Kohad, kus tuuritasime olid Monte Sole tipp, Cima Roma Madonna di Campiglio piirkonnas, Monte Roen, salakaubavedaja kuru Passo del Tonales ja Val di Pejo nõlvad.
Suusasaapa ville tekkis, aga õnneks enamustel jäid jalad terveks. Peab teinekord veelgi põhjalikumalt neid saapaid proovima ja kohe kui natuke hõõrub määrima villikreemi või minema ja saapad ära vahetama.
Kuidas seda matka nüüd kokku võtta, võib-olla ütleme Arvi kuldsed sõnad: ” Üles minna on raske, aga alla tulla on keeruline.”:)
Neile, kes päris täpselt aru ei saa, kuidas see tuuritamine käib lühidalt sellest, mis see skituuritamine tähendab….
Sellist sõna nagu “skituur” loomulikult tegelikult eesti keeles ei esine. Selle oleme kõnepruuki võetud otse inglise keelsest sõnast “skitouring”. Lisaks skitouringule leiab inglise keelest veel mitmeid sõnapaare nagu backcountry skiing, alpine touring, telemark skiing, skimountaineering. Kõik need tähendavad ühel või teisel moel suusatamist mitte suusaradadel.
Üldiselt on nii, et backcountry skiing all mõistetakse üleüldiselt mitte radadel sõitmist. Alpine touring või skitouring täpsemalt tähendab seda, et ka mäkke üles liigutakse suuskadel. Kasutades selleks spetsiaalseid suusasidemaid, kus kand saab olla fikseeritud või mitte fikseeritud asendis, ehk kinni või lahti. Suuskade alla kinnitatakse üles liikudes nahad. Kui hakatakse laskuma, siis eemaldatakse suuskadelt nahad ning kinnitatakse suusasaapa kand sideme külge. Telemark skiing tähendab spetsiifilist alla sõidu stiili ja palju enamat.
Skimountineeringus on rõhk tippu jõudmisel. Sageli vajatakse ka muud ronimisvarustust (kirkad, köied, kassid jms).
Meie harrastame põhiliselt Alpine touringut. Mäe jalamil kinnitame suuskade alla nahad ning sätime suusasidemed nö jalutusrežiimile, kus kannad on liikuvad. Libiseva suusasammuga liigume rahulikus tempos edasi ja kõrgemale. Jõudes mõnele kurule, tippu või muusse plaanitud sihtpunkti eemaldame suuskade alt nahad ning sätime suusasidemed laskumisasendisse ehk fikseerime kannad sideme külge.